טלפון המרפאה: 072-211-2672   |   כתובתנו: שד' הפרחים 28, אשדוד, קומת קרקע.

חניכיים בריאות: מהי נסיגת חניכיים וכיצד להימנע מהתופעה?

ד״ר ריטה יושפה
|
8 אפר 2021

על אף חוסר המודעות מצדו של הציבור למחלות חניכיים, הן נחשבות נפוצות למדי בקרב האוכלוסייה הכללית. למעשה, מחלות חניכיים עלולות לגרום עם הזמן למגוון רחב של נזקים לשיניים ולחלל הפה, ובמקרים חמורים יותר אף לדלקות חריפות ותופעות בריאותיות מסוכנות.

בין היתר, מחלות חניכיים (דוגמת פריודונטיטיס – מחלת חניכיים דלקתית נפוצה) עלולה לגרום לנסיגת חניכיים הדרגתית. להבדיל מבעיות רפואיות אחרות שמערבות את השיניים ואת חלל הפה, נסיגת חניכיים היא תהליך פרוגרסיבי – הנטייה הטבעית של תהליך הנסיגה הוא להתקדם ככל שעובר הזמן.
בדיוק בגלל הסיבה הזו, במקרים של בעיות חניכיים או חשש לתחילת תהליך של נסיגת חניכיים, חשוב מאוד להגיע בהקדם לאבחון וטיפול מניעתי מוקדם.

מה קורה בנסיגת חניכיים?

החניכיים מהוות את הרקמה הרכה שעוטפת את השיניים שלנו. רקמה זו עוזרת בהגנה מפני מזיקים שונים כמו חיידקים, וכן תומכת במבנה הלסת ובאחיזה טובה של מבנה השיניים.
במקרים בהם נגרם נזק לחניכיים (עקב הצטברות אבנית או חבלה למשל), עלולים לחדור לאזור החניכיים חיידקים ולהגביר את התגובה הדלקתית. דלקות חניכיים כרוניות שלא מטופלות מובילות בסופו של דבר גם לנסיגה של רקמת החניכיים – במקרים חמורים עד הפרדה מוחלטת בין השיניים והחניכיים.

בשונה מחניכיים בריאות (צבען ורדרד והן לא נפוחות או מדממות), נסיגת חניכיים יוצרת דימומים חוזרים, דלקות, אדמומיות מוגברת, וגם תופעות לוואי כמו ריח רע, כאבים, שיניים מתנדנדות (עקב אחזה לקויה) וכן הלאה.

נסיגת חניכיים

האם קיים קשר בין גיל המטופל לבין נסיגת חניכיים

להבדיל מתחומים אחרים בתוך רפואת השיניים, ברפואת החניכיים ניתן לראות קו מגמתי וברור של ריבוי מטופלים מבוגרים שמגיעים לקליניקות על רקע מחלות חניכיים  שונות א בעיות של נסיגת חניכיים.

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא העובדה שנסיגת חניכיים היא תהליך פרוגרסיבי. בדיוק כמו ירידה בצפיפות העצם, מדובר בתהליך בלתי נמנע שמשפיע על האוכלוסיה המבוגרת.

חשוב לזכור שאם לא מדובר במחלת חניכיים מסוימת שעשויה להתפרץ בכל גיל, נסיגת חניכיים היא בסופו של דבר תהליך טבעי, לכן, כאשר מדובר על אוכלוסייה מבוגרת יותר, הטיפול הטוב ביותר יהיה הטיפול המניעתי כפי שנפרט בהמשך.

מה עלול לגרום לנסיגת חניכיים?

התופעה עלולה להיווצר ממגוון רחב של גורמים סביבתיים ותורשתיים:

גנטיקה: במהותן, לתופעות של נסיגת חניכיים קיים גם מרכיב תורשתי. ידוע כי בקרב מטופלים שבמשפחתם קיימת הסטוריה של מחלות חניכיים, הסיכון לנסיגת חניכיים עולה.
כמו כן, ידוע כי גם לפריודונטיטיס, אחת ממחלות החניכיים המרכזיות שעלולות לגרום לנסיגת חניכיים מן הגורמים המרכזיים לנסיגת חניכיים, ניתן לייחס השפעות גנטיות.

אורח חיים: יתר לחץ דם, סוכרת, עישון, הצטברות אבנית, היגייניה לקויה של השיניים (חוסר הקפדה על צחצוח שיניים, ניקוי אבנית, שימוש בחוט דנטלי), מבנה שיניים חלש או שיניים עקומות – כל אלו עלולים לגרום למחלות ודלקות בחניכיים וכמובן גם לנסיגת חניכיים.

מלבד אלו, גם גורמים סביבתיים נוספים כמו לחץ וסטרס עשויים בהחלט להחמיר תופעות של נסיגת חניכיים.

חשוב להבין כי כאשר מדובר בתהליכים התחלתיים של נסיגת חניכיים, ברוב המקרים הן לא ילוו בכאבים, דימומים או דלקות. ביקורת שגרתית אצל רופא שיניים (ההמלצה היא להגיע לרופא שיניים מומחה – פריודונט) יכולה למנוע סבל עתידי כתוצאה ממחלות חניכיים מתקדמות.

דרכי טיפול ומניעה – כל מה שצריך לדעת

ראשית, העדיפו תמיד לטפל בבעיות חניכיים אצל פריודונט (רופא שיניים מומחה ברפואת חניכיים). כמובן שגם רופאי שיניים כלליים יכולים לתת מענה לבעיות חניכיים, אך בידיו של הפריודונט הכלים להתאמת הטיפול האידיאלי עבור כל מטופל.

  • הקפדה על היגייניה: אם נסיגת החניכיים עודנה בשלבים ראשוניים, ניתן למנוע את המשך ההידרדרות. הקפידו על צחצוח שיניים באופן קבוע, שימוש בחוט דנטאלי להסרת שאריות פלאק, ביקור קבוע אצל השיננית מדי תקופה.
    כל ההרגלים הללו ברי תיקון – כל שצריך לעשות הוא לתאם ביקור אצל רופא השיניים והשיננית שידריכו אתכם בשינוי אורחות החיים.
  • תזונה נכונה: הפחתת הצריכה של משקאות ממותקים, כמו גם מזונות עתירי סוכר תמנע מהחניכיים והשיניים שלכם להיות חשופים לאוכלוסיות חיידקים שמאיימות לחדור לרקמות הפה וליצור דלקות בחניכיים.

אם אתם סובלים מנסיגת חניכיים קלה, והבחנתם בדימום קל בעת אכילה או צחצוח שיניים, זהו זמן מצוין לתיאום ביקור אצל הרופא השיניים – בעזרת ההמלצות הרשומות מעלה וטיפול פשוט לניקוי אבנית, תוכלו לשוב ולהנות מחניכיים בריאות.
עם זאת, במידה ונסיגת החניכיים מתקדמת, קיימים מספר טיפולים לשיקום מבנה החניכיים:

  • הקצעת שורשים: תהליך טיפולי יעיל (לא כירורגי), במהלכו מתבצע ניקיון של שורש השיניים (בהרדמה) והסרת אבנית. מדובר בטיפול פשוט ונפוץ, שמקובל לבצע במקרים של נסיגת חניכיים שנמצאת בשלבים מתקדמים יותר (כולל תסמיני דלקת בחניכיים, אובדן עצם קל ועוד). במידה ולאחר הטיפול נסיגת החניכיים ממשיכה להתקדם, לרוב יומלץ על טיפולים כירורגיים.
  • ניתוח רסקטיבי: עיצוב מחודש של הלסת על מנת לשקם כיסים פריודונטאליים. בסיום הניתוח, עצם הלסת מעוצבת מחדש למבנה החניכיים. מדובר בתהליך אסטטי, אך כמובן גם רפואי שמסייע בסילוק הזיהום והדלקת מהחניכיים.


ההליך הכירורגי מתבצע בהרדמה, ולאחר הטיפול יידרש זמן החלמה של מספר שבועות, כולל שימוש באנטיביוטיקה.

כמובן שכדי לקבל את הטיפול המתאים ביותר, חשוב לבצע את האבחון ממבט כולל: אבחון של בעיות מבניות בשיניים, טראומות או חבלות, עששת ועוד גורמים מסכנים שעלולים לגרום לנסיגת חניכיים.

סובלים מבעיות או רגישויות בחניכיים? אתם לא לבד. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ולקבוע פגישת ייעוץ ראשונית על מנת לקבל אבחון וטיפול מקיפים שימנעו סבל עתידי.

יישור שיניים למבוגרים
לתיאום פגישה
נא למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם
Call Now Button
דילוג לתוכן