טלפון המרפאה: 072-211-2672   |   כתובתנו: שד' הפרחים 28, אשדוד, קומת קרקע.

מהו הטיפול היעיל ביותר לנסיגת חניכיים?

ד״ר ריטה יושפה
|
27 אוק 2020

נסיגת חניכיים היא אחת מבעיות החניכיים הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה הכללית. הסיבות לתופעה מגוונות, ביניהן גורמים גנטיים, אך בעיקר קשורה בהיבטים סביבתיים הקשורים לאורחות החיים שלנו.
תהליך נסיגת החניכיים לרוב לא יורגש עד לשלבי הנסיגה המתקדמים, והמטופל לא יגלה בדרך כלל תסמינים פיסיים של כאב או דלקת עד להחרפה משמעותית במצבם של החניכיים.

החניכיים בנויים מרקמה רכה שעוטפת את השיניים. אחד מתפקידיה העיקריים של הרקמה הוא בהגנה על הגוף מפני חיידקים שנמצאים בפה ואחיזה טובה של השיניים. לכן, אבחון מוקדם ומניעת הנסיגה הם הכרחיים לצורך שמירה על בריאות הפה והחניכיים, ומניעת דלקות חניכיים כרוניות, כמו גם איבוד רקמת החניכיים, חדירת זיהומים לשורש השן, ספיגת עצם הלסת ועוד תופעות אסתטיות לא רצויות כמו ריח רע מהפה.

במרפאת I Smile עומד לרשותכם צוות מומחים עם ניסיון רב מתחומי רפואת החניכיים (פריודונטיה), טיפולי שורש וכירורגיה, השתלות, יישור ושיקום השיניים. על מנת למנוע מצבים מתקדמים של נסיגת חניכיים מומלץ להגיע לבדיקות שגרתיות מדי תקופה ולהיוועץ עם הצוות הרפואי בכל מקרה של התלבטות.

מה גורם לנסיגת חניכיים?

כאמור, הגורמים לתופעה מגוונים. המרכיב הגנטי משמעותי, ואלו שבמשפחתם יש נטייה למחלות חניכיים יימצאו בקבוצת סיכון גם כן להתפתחות של נסיגת חניכיים.

מלבד זאת, קיימים מספר גורמים סביבתיים וכאלו שקשורים לאורחות החיים: פריודונטיטיס (מחלת חניכיים), עישון, לחץ נפשי, יתר לחץ דם, הרגלי צחצוח לקויים, הצטברות אבנית, מבנה אנטומי חלש של השיניים, שיניים עקומות ועוד.

נסיגת חניכיים

דרכי הטיפול

ראשית, חשוב להבין כי תהליך נסיגת החניכיים הנו בלתי הפיך. תהליך שחזור החניכיים הוא מורכב מאוד ומערב פרוצדורות ניתוחיות שונות.
מלבד זאת, חשוב לציין כי תהליך הנסיגה הוא תהליך טבעי במקרים רבים, כאשר אצל האוכלוסייה המבוגרת הנטייה לנסיגה תהיה משמעותית יותר.

כדי להימנע מפרוצדורות רפואיות, ניתן לומר כי הטיפול היעיל ביותר נגד נסיגת חניכיים הוא הטיפול המניעתי. אבחון מוקדם של הנסיגה ושל התהליכים הדלקתיים מחייב מעקב של מומחה למחלות חניכיים באופן שגרתי, במיוחד עם העלייה בגיל המטופל, או בקרב אלו שסבלו בעבר מבעיות שיניים או חניכיים.

מלבד זאת, קיימים שני סוגי ניתוחים הנחשבים פתרון שיקומי יעיל ונפוץ במיוחד נגד נסיגת חניכיים:

  • השתלת רקמה חניכיים חדשה: פרוצדורה שכוללת לקיחת רקמת חניכיים מאזור אחר, ותפירה שלה על גבי האזור המיועד. התהליך יעיל ומונע המשך הרגישות של השיניים החשופות. מדובר בהליך מורכב שיש לבצעו אך ורק אצל רופאים מומחים.
  • ניתוח רסקטיבי: הפרוצדורה כוללת תיקון נקודתי של עצם הלסת על מנת שהחניכיים יעטפו אותה בצורה תקינה. הניתוח נפוץ ביקר כשנדרש להחליף שן ישנה בשתל ונדרשת הכנה של העצם לקליטת השתל החדש.

שני הניתוחים כוללים תקופת החלמה של מספר שבועות, בסיומה ניתן לחזור לפעילות מלאה ולהנות מחניכיים בריאות.

חוץ מפרוצדורות ניתוחיות, מומחים למחלות חניכיים בוחרים לפעמים בפתרונות אחרות (כתלות בחומרת הנסיגה). שיטה אחת היא טיפול אורתודנטי למטופלים שסובלים משיניים עקומות שגורמות לנסיגת החניכיים.

פעמים רבות, בעיות החניכיים מתחילות בכיסי החניכיים (כלומר, ברווח שבין החניכיים לבין השן), בשל טיפול לקוי בשיניים, צחצוח לא נכון, דלקות, הצטברות פלאק ועוד.

דרכים למניעת נסיגת חניכיים

במקרים בהם לא נדרשת התערבות כירורגית, ובהמלצת הצוות הרפואי, קיימת שיטה יעילה נוספת לטיפול בתופעה. מדובר בתהליך הנקרא הקצעת שורשים שבא לטפל במקרים של עששת ולנקות את שורש השן (בהרדמה). הקצאת שורשים מסייעת למנוע הידרדרות הנסיגה באזור החשוף לכיס הפריודונטלי.
השיטה עוזרת להיפטר מאבנית ורקמות דלקתיות, והיא אפקטיבית במיוחד במקרים בהם הנסיגה לא חמורה מדי ולא חייבים לבצע הליך כירורגי.

המסקנה המתבקשת היא שכדי להימנע מהוצאות מיותרות וטיפולים לא נעימים, חשוב מאוד להקפיד על שגרת ביקורים סדירה אצל השיננית ואצל מומחה החניכיים על מנת לאבחן בזמן תהליכי נסיגה של החניכיים.

רבים מפחדים מהמפגש עם רופא השיניים, אך האמת היא שבעזרת כמה טיפים פשוטים תוכלו למנוע בקלות וביעילות את הנסיגה:

  • הקפדה על צחצוח נכון של השיניים.
  • הפסקת העישון.
  • טיפולים להסרת אבנית וניקוי שיניים מדי שנה אצל השיננית.
  • שימוש קבוע בחוט דנטלי.
  • הימנעות מצריכה מוגזמת של מתוקים, משקאות תוססים, עמילנים, וכל מזון שנדבק לשיניים וחושף אותן לחיידקים ועששת.

 

צוות מומחי החניכיים במרפאת I Smile ילווה אתכם באופן מקצועי לאורך כל תהליך שיקום החניכיים. במרפאה רופאי שיניים מומחים בתחום מחלות החניכיים, יחד עם צוות מקצועי לטיפולים כירורגיים ושיקומיים.

במקרים מסוימים, תהליך הנסיגה הוא חמור, ולכן נדרש שיתוף פעולה בין המחלקות השונות (כירורגיית פה ולסת, פריודונטיה, שיקום…) על מנת להחזיר את החניכיים לקדמותם.

מחלקת טיפולי החניכיים שלנו מנוהלת על ידי מיטב המומחים לפריודונטיה. אנו מעניקים טיפולים ייעודיים לריפוי מחלות חניכיים שונות, כמו: הקצעת שורשים, עצירת נסיגת חניכיים, דלקות, השתלת חניכיים ועוד. במקביל, הצוות הרפואי יעזור לכם בהכוונה מקצועית בנוגע למניעת מחלות חניכיים, ונסיגת חניכיים בפרט.

כל הטיפולים במרפאה מתבצעים באופן היגייני וסטרילי לחלוטין. התקשרו אלינו לקביעת תור לייעוץ וטיפול:
072-2112672

יישור שיניים למבוגרים
לתיאום פגישה
נא למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם
Call Now Button
דילוג לתוכן