טלפון המרפאה: 072-211-2672   |   כתובתנו: שד' הפרחים 28, אשדוד, קומת קרקע.

מהו הטיפול היעיל ביותר לנסיגת חניכיים?

ד״ר ריטה יושפה
|
27 אוק 2020

נסיגת חניכיים היא אחת מבעיות החניכיים הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה הכללית. הסיבות לתופעה מגוונות, ביניהן גורמים גנטיים, אך בעיקר קשורה בהיבטים סביבתיים הקשורים לאורחות החיים שלנו.
תהליך נסיגת החניכיים לרוב לא יורגש עד לשלבי הנסיגה המתקדמים, והמטופל לא יגלה בדרך כלל תסמינים פיסיים של כאב או דלקת עד להחרפה משמעותית במצבם של החניכיים.

החניכיים בנויים מרקמה רכה שעוטפת את השיניים. אחד מתפקידיה העיקריים של הרקמה הוא בהגנה על הגוף מפני חיידקים שנמצאים בפה ואחיזה טובה של השיניים. לכן, אבחון מוקדם ומניעת הנסיגה הם הכרחיים לצורך שמירה על בריאות הפה והחניכיים, ומניעת דלקות חניכיים כרוניות, כמו גם איבוד רקמת החניכיים, חדירת זיהומים לשורש השן, ספיגת עצם הלסת ועוד תופעות אסתטיות לא רצויות כמו ריח רע מהפה.

במרפאת I Smile עומד לרשותכם צוות מומחים עם ניסיון רב מתחומי רפואת החניכיים (פריודונטיה), טיפולי שורש וכירורגיה, השתלות, יישור ושיקום השיניים. על מנת למנוע מצבים מתקדמים של נסיגת חניכיים מומלץ להגיע לבדיקות שגרתיות מדי תקופה ולהיוועץ עם הצוות הרפואי בכל מקרה של התלבטות.

מה גורם לנסיגת חניכיים?

גורמים רבים עשויים לגרום לנסיגה של רקמת החניכיים כאשר הגורם המשמעותי ביותר הינו מחלת חניכיים הנקראת פריודונטיטיס.

מלבד זאת, קיימים מספר גורמים סביבתיים וכאלו שקשורים לאורחות החיים: פריודונטיטיס (מחלת חניכיים), עישון, לחץ נפשי, יתר לחץ דם, הרגלי צחצוח לקויים, הצטברות אבנית, מבנה אנטומי חלש של השיניים, שיניים עקומות, שימוש בכתרים מאוחים למתכת שגורמים לגירוי החניכיים וספיגה הדרגתית שלהם, כמו גם מבנה לקוי של השיניים או יישום תותבות בצורה לקויה, כך שנוצר עודף לחץ על החניכיים בעת לעיסה ועוד.

נסיגת חניכיים

האם קיים קשר בין גיל המטופל לבין נסיגת חניכיים

להבדיל מתחומים אחרים בתוך רפואת השיניים, ברפואת החניכיים ניתן לראות קו מגמתי וברור של ריבוי מטופלים מבוגרים שמגיעים לקליניקות על רקע מחלות חניכיים  שונות א בעיות של נסיגת חניכיים.

אחת הסיבות המרכזיות לכך היא העובדה שנסיגת חניכיים היא תהליך פרוגרסיבי. בדיוק כמו ירידה בצפיפות העצם, מדובר בתהליך בלתי נמנע שמשפיע על האוכלוסיה המבוגרת.

חשוב לזכור שאם לא מדובר במחלת חניכיים מסוימת שעשויה להתפרץ בכל גיל, נסיגת חניכיים היא בסופו של דבר תהליך טבעי, לכן, כאשר מדובר על אוכלוסייה מבוגרת יותר, הטיפול הטוב ביותר יהיה הטיפול המניעתי כפי שנפרט בהמשך.

התוצאה של תהליך הנסיגה

מרגע שנוצר נזק כלשהו לחניכיים, מתרחשת תגובה דלקתית שמטרתה למנוע את חדירת הזיהום לזרם הדם (זהו מצב מסכן חיים), לרפא את האיזור הפגוע ולתחום אותו ברקמת צלקת. אלא שזוהי גם הזדמנות מצויינת לחיידקים אופורטוניסטיים (מהמילה opportunity, זיהוי הזדמנויות) לנצל את ההזדמנות ו"להתלבש" על הדלקת, להגביר את עוצמתה ובכך לגרום למצב כרוני של דלקת חניכיים מתמשכת. הדלקת הורסת את החניכיים שמתחילות לסגת לאחור תוך כדי יצירת "כיסים" שמצביעים על כך שהחניכיים נפרדו מהשיניים.

מכך ניתן להבין כי המערכת החיסונית היא זו שבסופו של דבר הורסת את הרקמה בעצמה. הרס הרקמה בא לידי ביטוי במראה שאינו אסתטי של חניכיים נפוחות ואדומות, שיניים ארוכות (כתוצאה מאיבוד רקמת החניכיים), סיכון רב יותר לחדירת זיהומים לשורשי השיניים ולאורך זמן אובדן שיניים עקב ספיגת עצם הלסת במהלך התהליך הדלקתי המפושט. תסמינים נוספים כוללים ריח רע מהפה ולעיתים גם תחושות של טעם מתכתי בפה (אופייני לדלקות).

דרכי הטיפול

ראשית, חשוב להבין כי תהליך נסיגת החניכיים הנו בלתי הפיך. תהליך שחזור החניכיים הוא מורכב מאוד ומערב פרוצדורות ניתוחיות שונות.
מלבד זאת, חשוב לציין כי תהליך הנסיגה הוא תהליך טבעי במקרים רבים, כאשר אצל האוכלוסייה המבוגרת הנטייה לנסיגה תהיה משמעותית יותר.

כדי להימנע מפרוצדורות רפואיות, ניתן לומר כי הטיפול היעיל ביותר נגד נסיגת חניכיים הוא הטיפול המניעתי. אבחון מוקדם של הנסיגה ושל התהליכים הדלקתיים מחייב מעקב של מומחה למחלות חניכיים באופן שגרתי, במיוחד עם העלייה בגיל המטופל, או בקרב אלו שסבלו בעבר מבעיות שיניים או חניכיים.

מלבד זאת, קיימים שני סוגי ניתוחים הנחשבים פתרון שיקומי יעיל ונפוץ במיוחד נגד נסיגת חניכיים:

  • השתלת רקמה חניכיים חדשה: פרוצדורה שכוללת לקיחת רקמת חניכיים מאזור אחר, ותפירה שלה על גבי האזור המיועד. התהליך יעיל ומונע המשך הרגישות של השיניים החשופות. מדובר בהליך מורכב שיש לבצעו אך ורק אצל רופאים מומחים.
  • ניתוח רסקטיבי: הפרוצדורה כוללת תיקון נקודתי של עצם הלסת על מנת שהחניכיים יעטפו אותה בצורה תקינה. הניתוח נפוץ ביקר כשנדרש להחליף שן ישנה בשתל ונדרשת הכנה של העצם לקליטת השתל החדש.

שני הניתוחים כוללים תקופת החלמה של מספר שבועות, בסיומה ניתן לחזור לפעילות מלאה ולהנות מחניכיים בריאות.

חוץ מפרוצדורות ניתוחיות, מומחים למחלות חניכיים בוחרים לפעמים בפתרונות אחרות (כתלות בחומרת הנסיגה). שיטה אחת היא טיפול אורתודנטי למטופלים שסובלים משיניים עקומות שגורמות לנסיגת החניכיים.

פעמים רבות, בעיות החניכיים מתחילות בכיסי החניכיים (כלומר, ברווח שבין החניכיים לבין השן), בשל טיפול לקוי בשיניים, צחצוח לא נכון, דלקות, הצטברות פלאק ועוד.

דרכי טיפול ומניעה – כל מה שצריך לדעת

ראשית, העדיפו תמיד לטפל בבעיות חניכיים אצל פריודונט (רופא שיניים מומחה ברפואת חניכיים). כמובן שגם רופאי שיניים כלליים יכולים לתת מענה לבעיות חניכיים, אך בידיו של הפריודונט הכלים להתאמת הטיפול האידיאלי עבור כל מטופל.

  • הקפדה על היגייניה: אם נסיגת החניכיים עודנה בשלבים ראשוניים, ניתן למנוע את המשך ההידרדרות. הקפידו על צחצוח שיניים באופן קבוע, שימוש בחוט דנטאלי להסרת שאריות פלאק, ביקור קבוע אצל השיננית מדי תקופה.
    כל ההרגלים הללו ברי תיקון – כל שצריך לעשות הוא לתאם ביקור אצל רופא השיניים והשיננית שידריכו אתכם בשינוי אורחות החיים.
  • תזונה נכונה: הפחתת הצריכה של משקאות ממותקים, כמו גם מזונות עתירי סוכר תמנע מהחניכיים והשיניים שלכם להיות חשופים לאוכלוסיות חיידקים שמאיימות לחדור לרקמות הפה וליצור דלקות בחניכיים.

אם אתם סובלים מנסיגת חניכיים קלה, והבחנתם בדימום קל בעת אכילה או צחצוח שיניים, זהו זמן מצוין לתיאום ביקור אצל הרופא השיניים – בעזרת ההמלצות הרשומות מעלה וטיפול פשוט לניקוי אבנית, תוכלו לשוב ולהנות מחניכיים בריאות.
עם זאת, במידה ונסיגת החניכיים מתקדמת, קיימים מספר טיפולים לשיקום מבנה החניכיים:

  • הקצעת שורשים: תהליך טיפולי יעיל (לא כירורגי), במהלכו מתבצע ניקיון של שורש השיניים (בהרדמה) והסרת אבנית. מדובר בטיפול פשוט ונפוץ, שמקובל לבצע במקרים של נסיגת חניכיים שנמצאת בשלבים מתקדמים יותר (כולל תסמיני דלקת בחניכיים, אובדן עצם קל ועוד). במידה ולאחר הטיפול נסיגת החניכיים ממשיכה להתקדם, לרוב יומלץ על טיפולים כירורגיים.
  • ניתוח רסקטיבי: עיצוב מחודש של הלסת על מנת לשקם כיסים פריודונטאליים. בסיום הניתוח, עצם הלסת מעוצבת מחדש למבנה החניכיים. מדובר בתהליך אסטטי, אך כמובן גם רפואי שמסייע בסילוק הזיהום והדלקת מהחניכיים.

 

צוות מומחי החניכיים במרפאת I Smile ילווה אתכם באופן מקצועי לאורך כל תהליך שיקום החניכיים. במרפאה רופאי שיניים מומחים בתחום מחלות החניכיים, יחד עם צוות מקצועי לטיפולים כירורגיים ושיקומיים.

במקרים מסוימים, תהליך הנסיגה הוא חמור, ולכן נדרש שיתוף פעולה בין המחלקות השונות (כירורגיית פה ולסת, פריודונטיה, שיקום…) על מנת להחזיר את החניכיים לקדמותם.

מחלקת טיפולי החניכיים שלנו מנוהלת על ידי מיטב המומחים לפריודונטיה. אנו מעניקים טיפולים ייעודיים לריפוי מחלות חניכיים שונות, כמו: הקצעת שורשים, עצירת נסיגת חניכיים, דלקות, השתלת חניכיים ועוד. במקביל, הצוות הרפואי יעזור לכם בהכוונה מקצועית בנוגע למניעת מחלות חניכיים, ונסיגת חניכיים בפרט.

כל הטיפולים במרפאה מתבצעים באופן היגייני וסטרילי לחלוטין. התקשרו אלינו לקביעת תור לייעוץ וטיפול:
072-2112672

יישור שיניים למבוגרים
לתיאום פגישה
נא למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם
Call Now Button
דילוג לתוכן