טיפולי שיניים בילדים על הספקטרום האוטיסטי

 

טיפל שיניים הוא חויה לא קלה לאדם בוגר ובוודאי לילד המגיע למרפאה, ילדים הסובלים המפרעה התפתחותית כגון אוטיזם אינם מסוגלים להגדיר את הכאב, מיקומו, או לחלופין להבין את הצורך בפתירת הבעיה על ידי טיפול אצל רופא שיניים.

מומחים לרפואת שיניים בילדים עוברים הכשרה מיוחדת לטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי בשילוב עם המטפלים של הילד והוריו ניתן להגיע לתוצאות.

מהו אוטיזם ?

אוטיזם מוגדר כהפרעה התפתחותית רחבת היקף המאובחנת אצל ילדים בשנים הראשונות לחייהם.

ההפרעה קשורה למבנים ותפקודים שונים של המוח והיא בעלת מאפיינים עיקריים:

  • יכולת קוגניטיבית נמוכה מהמקובל
  • יכול לקויה עד לא קיימת בפיתוח יחסיי גומלין חברתיים עם הסביבה
  • יכולת לקויה בשימוש בדיבור או כל צורת תקשורת עם אנשים
  • דפוסי התנהגות רפטטיביים ותחומי עניין מצומצמים
  • ויסות חושי לקוי

הקשר בין בעיות דנטליות לאוטיזם

ילדים על הספקטרום האוטיסטי מתקשים בביצוע פעולות לשמירת הגיינת הפה, צחצוח שיניים קבוע ויסודי אינו אפשרי תמיד, פה שאינו הגייני מהווה בסיס למחלות חניכיים, חורים בשיניים וכוו

ילדים על הספקטרום נוטים לתזונה רפטטיבית וסובלים ממחסור בערכים תזונתיים כגון ידן ווטימנים המשפעים על חוסן ובריאות השן .

הקושי הרב הטמון בהבאת ילד שנמצא על הספקטרום לבדיקה קבועה או לשיננית מהווה לעיתים פקטור בדחיית הביקור פעמים רבות ולהחמרה במצב.

התקשורת הלקויה של האוטיסט אינה מאפשרת לו במקרים רבים להסביר את הכאב שהוא חש, או את המקור של הכאב , לכן הורים מתקשים להבין את מקור הבעיה.

מחסור במומחים לרפואת שיניים לילדים וחוסר ציוד מתאים או גישה נכונה במרפאה עלולים לייצר אצל האוטיסט חרדה המתבטאת בהתקף קשה.

גיבוש אסטרטגיה לטיפול בילדים עם תסמונת אוטיזם

מניעה – הקושי הרב לטפל בילד אוטיסט מחייבת את המטפלים ובני המשפחה לנהל עד כמה שאפשר אורך חיים בריא ושמירה על היגיינת הפה.

צחצוח שיניים המתחיל בגיל צעיר מאד כטקס קבוע כחלק מהטקסים להם זקוק הילד והמגנים על שיגרת חייו, ומניעה ממתוקים ושתיה מסוכרת עד כמה שניתן כדי למנוע התפתחות מחלות חניכיים וריקבון השיניים.

שימוש באמצעים טיפוליים בשיתוף עם ההורים ומומחה לטיפול ברפואת שיניים לילדים מאפשרים יצירת טקס המלווה בחומרים ויזואליים המתארים כל שלב בצחצוח השניים( מריחת המשחה על המברשת, הברשה למעלה ולמטה, שטיפה וכו) ונמצאים באמבטיה מול עיניי הילד במשך התהליך ישפרו את ההרגל .

**רצוי להתייעץ עם רופא השיניים באיזה משחת שיניים להשתמש בגלל הרגישות הרבה של ילדים לאוטיסטים למרקמים וטעמים.

הפחתת החרדה

מרפאת השיניים וטיפול שיניים אינם חלק מעולמו של הילד האוטיסט שמורכב לרוב מפעילות קבועה מתוכננת ומאורגנת ויזואלית עבורו.

מרפאת שיניים מהווה מקום אל מוכר עם רעשים ריחות ואנשים שאינם חלק מעולמו, לכן חשובה התייעצות ראשונית בין ההורים, המטפלים והרופא המומחה לטיפול בילדים לפני תחילת הטיפול.

הרופא המומחה לטיפול בילדים יעמוד על רמת התקשורת וההבנה של המטופל כמו גם על התגובות שלו לטיפול לרעש למכשור, ריח או כאב., כדי לגבש את הטכניקה המתאימה לטיפול.

חשיפה הדרגתית

חשיפה הדרגתית בין הילד לרופא ולמרפאה מאפשרת לייצר קו תקשורת וחיבור עד כמה שניתן בין הרופא לילד וליצירת אמון בין השניים.

אמצעים ויזואליים יעלים אף הם לפני ביקור במרפאה, סרטים ותמונות של הרופא או השיננית , של המרפאה, המכשור עוזרים בהפחתת החרדה.

טיפול באמצעים פרמוקלוגים

במקרים בהם השיטות להפחתת החרדה אינן עוזרות המומחה לטיפול ברפואת שינים לילדים יבחר את הטיפול המתאים לילד במרפאה, תרופות הרגעה, גז צחוק ואף הרדמה כללית בטיפולים מורכבים יאפשרו לבצע את הטיפול.

אמצעים פרמקולוגים יינתנו לילד בתיאום עם הנוירולוג המטפל בילד