טלפון המרפאה: 072-211-2672   |   כתובתנו: שד' הפרחים 28, אשדוד, קומת קרקע.

איך להימנע מעששת?

ד״ר ריטה יושפה
|
25 נוב 2020

מחלת העששת נחשבת לאחת ממחלות השיניים הנפוצות ביותר. אף על פי שהמחלה מאפיינת בעיקר תינוקות וילדים, היא שכיחה גם בקרב בגילאים מבוגרים יותר.

המחלה עלולה להתפתח על רקע מגוון גורמים, והיא גורמת נזק לרקמות הקשות והרכות של השיניים, ובמקרים חמורים יותר גם לפגיעה תפקודית חמורה ופגיעה במראה של השיניים.

מאחר ומדובר במחלה זיהומית פרוגרסיבית, אבחון מוקדם של העששת על ידי רופא השיניים הוא המפתח למניעת ריקבון של השיניים והצלחת הטיפול.

כמה מילים על עששת

העששת נגרמת עקב פעילות חיידקית שמתחרשת בפה ומסבה נזק רב לבריאות השיניים.
אותם חיידקים, למעשה, ניזונים משאריות המזון והסוכרים שנדבקו לשיניים, ואחראים על יצירה של שכבת פלאק (רובד חיידקים). בתהליך הפירוק של הסוכרים מפרישים החיידקים חומצה שממיסה את הרקמות הקשות (ולעיתים גם את הרכות) של השיניים. התהליכים הללו עלולים ליצור חורים בשיניים ולגרום לתהליכי ריקבון מתקדמים ולהרס של השיניים.

למרות שבשלביה המתקדמים המחלה עלולה לגרום נזק רב וכאבי שיניים, בשלבים המוקדמים  היא לא תמיד מורגשת. לכן גם, במקרים של עששת, איתור מוקדם של המחלה לצד טיפול מניעתי ושמירה על אורח חיים חשובים מאוד למניעת טיפולי שיניים מקיפים וקשים בהמשך.

ממה נגרמת המחלה?

רובד החיידקים עלול להיווצר על רקע מגוון גורמים, חלקם גנטיים וחלקם קשורים בגורמים סביבתיים ובשמירה על אורח החיים.

בין הגורמים המרכזיים ניתן לציין היגיינת פה ירודה (שיוצרת את רובד החיידקים), עישון, תזונה לקויה, אכילת מוגזמת של סוכרים, אי צחצוח שיניים ועוד.

טיפול מניעתי

אבחון של מחלת העששת נעשה בקלות יחסית על ידי רופא השיניים. ביקורת תקופתית אצל הרופא (לפחות אחת לחצי שנה) מסייעת באיתור נזקי העששת ומתן טיפול מוקדם למניעת התפתחות המחלה.

אחת מן המטרות העיקריות של הטיפול הוא למנוע היווצרות של חורים בשיניים. דרך אחת לעשות זאת היא באמצעות איטום חריצי השיניים.
איטום חריצים בשיניים היא שיטה יעילה לשמירה על השן מפני נזקי העששת. באופן טבעי, על פני השיניים שלנו קיימים חריצים מסוגים שונים. אם מדובר בחריצים שאינם עמוקים, פעולת צחצוח רגילה עוזרת בהסרת הפלאק ומניעת העששת.
עם זאת, פעולת הצחצוח לא תמיד עוזרת בניקוי יסודי של השן במידה ומדובר בחריצים עמוקים.

פעולת האיטום מונעת חדירת שאריות מזון וסוכרים לתוך חריצי השיניים, והיווצרות פלאק בשכבות העמוקות של השן.
כל טיפול של איטום חריצים בשיניים מתחיל בניקוי מקדים ויסודי של השיניים והחריצים, ומסייע גם הוא בשמירה על ניקיון השיניים והתחזוקה השוטפת שלהם.

במקביל לכך, בעת פעולת האיטום ניתן לאתר חורים קטנים שהתפתחו על גבי השן, ולטפל בהם באופן נקודתי (סתימות בשיניים) על מנת למנוע את התפשטות העששת לשיניים סמוכות.

חומרי האיטום לחריצים בשיניים נחשבים עמידים, ויכולים להחזיק את מבנה השיניים גם לתקופת זמן של עשר ויותר.

לצד טיפולים מניעתיים, חשוב מאוד להקפיד על היגיינת הפה ולצחצח שיניים בבוקר ובערב על בסיס יומיומי ובאופן יסודי. כמו כן, מומלץ להגיע באופן שגרתי לטיפולי ניקוי אבנית אצל השיננית ולהקפיד על ניקוי השיניים עם חוט דנטלי.

במקרים חמורים יותר, בהם העששת כבר פגעה במבנה השן וגרמה נזק, חשוב לגשת לקבלת טיפול רפואי מקיף לצורך שיקום השיניים (טיפולי חניכיים, כתרים, עקירות שיניים ועוד) . לעיתים, יכלול השיקום גם טיפול בשורש השיניים, אליהם העששת הספיקה לחדור גם כן.

הקפדה על תזונה

לצד הטיפולים המניעתיים שהוזכרו, שמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה מסייעים גם כן במניעת העששת.
כאמור, העששת מתפתחת עקב הצטברות של סוכרים ושאריות מזון על גבי השיניים.
פחמימות וסוכרים משמשים קרקע פורייה עבור החיידקים בפה. על כן, חשוב להקפיד על צריכה מצומצמת של משקאות ממותקים, ממתקים, פחמימות וסוכרים אחרים שנדבקים לשן ויוצרים את העששת.

בשנים האחרונות התפתחו גישות טיפוליות חדשות למניעת העששת. אחד מן הטיפולים החדשניים שניתנים במרפאת I Smile הוא טיפול CAMBRA. מדובר בטיפול מניעתי, במהלכו מותאמת לכל מטופל תכנית מניעתית בהתאם לרמות הסיכון אליה הוא מסווג.

טיפול ה- CAMBRA כולל בניית תפריט תזונתי ומאוזן למניעת העששת ומתן דגשים לשמירה על היגיינת הפה. היתרון המרכזי של הטיפול הוא בהתאמתו האישית לכל מטופל, בפשטות והיעילות המוכחת שלו.

 

צוות המומחים במרפאת I Smile מציע מגוון טיפולים מונעים למחלת העששת. אנו מודעים לשכיחות הגבוהה של המחלה, ופועלים על מנת להעלות את המודעות בקרב המטופלים לנושאים של היגיינה ושמירה על בריאות השיניים.

הטיפולים המניעתיים במרפאה כוללים גם טיפול לאיטום חריצי השיניים והתאמת תכנית מניעתית אישית מבוססת על שיטת CAMBRA.

לצד זאת, הצוות הרפואי במרפאה נעזר בכלים מתקדמים לביצוע טיפולי השיניים. במרפאה נעשה שימוש במיקרוסקופ (Micro Dentistry) שמשפר את יעילות הטיפול נגד עששת, ומבטיח ניקיון יסודי ומקיף של כל השיניים.

יישור שיניים למבוגרים
לתיאום פגישה
נא למלא את הטופס
ונחזור אליכם בהקדם
Call Now Button
דילוג לתוכן